2 Şubat 2011 Çarşamba

Mariza • Fado Tradicional

Mariza • Fado Tradicional
MP3 VBR 256 Kbps | 45 MB | 2010

"Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir.Ben bu müziği seçmedim, 
bu benim kaderimdi".

Tracklist :
1. Fado Vianinha (Fado Vianinha) (02:31)
2. Promete, Jura (Fado Srgio) (03:53)
3. As Meninas Dos Meus Olhos (Fado Alfacinha) (02:35)
4. Mais Uma Lua (Fado Varela) (03:38)
5. Dona Rosa (Fado Bailarico) (02:16)
6. Ai, Esta Pena De Mim (Fado Z Antnio) (02:33)
7. Na Rua Do Silncio (Fado Alexandrino) (02:48)
8. Rosa Da Madragoa (Fado Seixal) (01:54)
9. Boa Noite Solido (Fado Carlos Da Maia) (03:45)
10. Desalma (Fado Alberto) (02:30)
11. Meus Olhos Que Por Algum (Fado Menor Do Porto) (02:54)
12. Promete, Jura (Fado Srgio) (03:54) Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek almıştı. Paris'te Fen Edebiyat Akademisi'nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçı, son albümü "Terra "ile En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin de sahibi oldu.


Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından "Fado'nun Sesi" unvanını aldı.

MARIZA Hakkında

"Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir.Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi". Mariza


Mariza, ruhunu Lizbon’un Mouraria kasabasında büyüten Mozambik asıllı bir şarkıcı.  Fado şarkıcılarını ve fadoyu ilk öğrendiği yerlerin anıları, şarkılarında yaşamaya devam ediyor.

2001 yılında yayınlanan ilk albümü, Fado Em Mim (İçimdeki Fado), Portekiz’de 4 kez platin plak satışına ulaşınca, uluslararası platformda dikkati çekmeye başlayan sanatçı, hemen ardından 2002 yılında Quebec Yaz Festivali’nde “En İyi Performans” dalında birincilik aldı. Aynı yıl New York Central Park, Womad Festivali, Londra South Bank ve Lizbon’da kapalı gişe konserler verdi.

2003 yılında BBC Avrupa Dünya Müzik Ödülleri’nde  “En İyi Sanatçı” ödülüyle yeni neslin yeni fado yıldızı haline gelen Mariza: “Kendimi fadoyla anlıyorum” diye konuşuyor…

Mariza bütün zamanların en çok satan fado albümü “Fado em Mim” ile tüm dünyanın ilgi odağı olurken, German Critic Awards 2001-2003, European Breakers Award 2003, Portugals Personality of the Year Award 2003, Coup de Couer Mirror Award-Canada 2003 ödülleri ile ününe ün kattı.

İkinci albümü Fado Curvo (Eğri Fado), fadoyu tıpkı hayat gibi düz olmayan, içinde tutku, aşk ve her türlü iniş çıkışları olan bir müzik olarak tanımlıyordu.


Mariza bu albümde diğer albümünün aksine orijinal eserlere yer vermişti.
Bu albümüyle de Almanya’nın önemli eleştirmen ödüllerinden “Deutsche Schalplatten Kritik Award” la ödüllendirilen Mariza, Billboard Dünya Müzik listelerinde de en çok satanlar arasında ilk ona girmeyi başardı.


Mariza Avrupa ve Kuzey Amerika’da ardı ardına gerçekleştirdiği konserler, Londra’daki Royal Hall’den, Frankfurt’taki Alte Oper’e kadar en saygın konser salonlarındaki performanslarıyla, Portekiz’deki yabancı uyruklu gazeteciler tarafından Portekiz kültürünü geniş kitlelere ulaştıran bir sanatçı olarak ” 2003 Yılının İsmi” ilan edildi.


2004 yılında, MIDEM ‘in ödüllendirdiği sanatçı, aynı yıl Olimpiyat Oyunları için kaydedilen resmi albümde ünlü sanatçı Sting’le beraber “A Thousand Years” adlı şarkıyı seslendirdi.


Mariza’nın üçüncü stüdyo albümü “Transparente (Şeffaf)” tüm Avrupa, Latin Amerika ve Amerika’da toplam 35’ten fazla ülkede yayınlandı.


Albümü Transparente ile şarkılarını Fernando Maurício, Carlos do Carmo ve Amália Rodrigues gibi fado efsanelerine ithaf eden Mariza, bu albümde başka ritmik formlarla yepyeni şarkılar denedi..


Mariza bugüne kadar dört kıtada, dünyanın saygın konser salonlarında hayranları ile buluştu. Los Angeles Filarmoni Orkestrasıyla Walt Disney Konser Salonu’nda, New York’ta Carnegie Hall’de, Sydney ünlü Opera Evinde “Fado”’yu binlerce izleyiciye ulaştırdı. Kahire Uluslararası Şarkı Festivali’nde şeref konuğu olan Mariza, Lizbon’da Monsanto Park’ta 22 bin kişiye şarkılarını söyledi. Chicago Dünya Müzik Festivali, San Fransisco Caz Festivali gibi prestijli festivallerin aranılan isimlerinden biri haline gelen Mariza 2005 yılı boyunca tüm Avrupa ve Amerika’yı dolaştı.


Danimarka Krallığı tarafından Hans Christian Andersen’in uluslararası elçisi ilan edilen Mariza, bu ünvana Portekiz’deki ya da uluslararası ününden ötürü değil, Fado’nun şiirsel melankolisini en iyi temsil eden kişi olduğu için layık görüldü.


Live 8 konserlerinde Peter Gabriel, Youssou N’Dour gibi isimlerle Cornwall’da sahne alan Mariza, kökleri Mozambik’te olan bir sanatçı olarak, en gururlu günlerinden birini yaşadı.


Mariza, Amalia Rodrigues Vakfı tarafından, Uluslararası Kariyer Ödülü alırken, Portekiz Devlet Başkanlığı’nın Portekiz kültürünü yurtdışında temsil edenlere verdiği onur ödülünü de aldı.


Sanatçı ayrıca Portekiz Altın Küre Ödülleri’nde albümü Transparente ile “Yılın Yorumcusu” ödülünün sahibi oldu. 


2006 Kasım ayında yayınladığı canlı albüm kaydı “Concerto em Lisboa”'da sanatçıya Lizbon Senfoni orkestrası eşlik etti. CD ve DVD formatı ile yayınlanan albümü Lizbon'daki Torre de Belem'de kayıt edildi. 


Carlos Saura'nın filmi FADOS da başrolde oynayan Mariza, 2007 yılında Finlandiya’da “Emma gala” ödüllerinde “Uluslararası En İyi Sanatçı” kategorisinde adaylığı Robbie Williams, Andrea Bocelli, Basshunter,  Iron Maiden ve Red Hot Chili Peppers gibi isimlerle paylaştı…


Ünlü Alman fotoğraf sanatçısı Bettina Flitner’in “Avrupa’daki 100 Önemli Kadın” projesine davet edilen Mariza , Avrupa Parlamentosuna sunulan bu projede de yeralmış oldu…
 Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, konser albümü  “Concerto em Lisboa” ile Latin Grammyleri’nde “En İyi Folk Albümü” dalında adaylar arasına girdi.


Paris Fen Edebiyat Akademisi tarafından prestijli bir madalya olan “Medaille de Vermeil” ile kültür ve sanata katkılarından dolayı ödüllendirilen Mariza’nın kariyeri başarıyla yükselmeye devam ederken, 2008 yılında yayınlanan albümü “Terra” tüm dünya için kaydedilmiş bir Portekiz albümü olarak sunuluyor.


Mariza son albümü "Fado Tradicional" ile adından anlaşılacağı üzere köklerine ve geleneksel fadolara dönerek nostaljik bir Portekiz rüzgarı estiriyor.


FADO TRADICIONAL Hakkında
Mariza 2008 yılındaki albümü Terra ile flamenko, caz ve Afrika etkilerini bir araya getirirken son albümü Fado Tradicional (Geleneksel Fado) ile adından da anlaşılacağı üzere köklere dönüyor. Mariza’nın çocukluğunda ve genç kızlığında ailesinin tavernasında dinlediği geleneksel fadoları yorumlayarak kendi geçmişiyle de buluşuyor. Fado Alfacinha, Fado Vianinha  ve Fado Zé António gibi geleneksel melodileri bu albümle birlikte tekrar dinleyicilerine sunuyor.


Mariza gelenekseli hiç terk etmediğini söylerken, bu albümle daha önceki albümlerine göre çok daha gelenekçi bir tarzda karşımıza çıkıyor. 


Son albümün konserleriyle birlikte sahnede fado tavernalarındaki atmosferi hazırlayan Frank Gehry, gelenekselliği en ince ayrıntılarına kadar sahnelere de taşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder